Task 47 To the steam cooler through the tube
📂 For Education Students
👤 Pingvin78
Product Description
Task 47 Cooling water with a temperature of 20 ° C with a flow rate Q = 0.00278 m3/s enters the steam cooler through a tube with drills. The flow rate of the hole is μ = 0.6. The density of water at a temperature of 20 ° C is p = 998.2 kg / m3, the kinematic viscosity coefficient is v = 10-6 m2/s. The water pressure in the tube p1 = 106 Pa, the pressure in the body of the steam cooler p2 = 0.7 × 106 Pa. Determine how many holes with a diameter of d = 0.003 m need to be drilled in the tube to ensure a given water flow.
Additional Information
The solution is made in the Word editor with a set of formulas. The task is performed as part of the control work on hydraulics. After payment, we guarantee to receive a file with this task. It is possible to perform according to your tasks.
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
Solution of the K3 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution K5 B1 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster
Solution of the D1 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K4 version 05 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K3 Option 11 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of task 4.3.14 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
Solution of task 4.2.13 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
C2 Option 11 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster