Solution to task 524 from Chertov's for extramural stud
📂 Physics
👤 Михаил_Перович
Product Description
524. When light passes through a tube with a length of l1 = 20 cm containing a sugar solution with a concentration of C1 = 10%, the plane of polarization of the light is turned through an angle φ1 = 13.3 °. In another sugar solution, poured into a tube l2 = 15 cm long, the plane of polarization turned through an angle φ2 = 5.2 °. Determine the C2 concentration of the second solution.
Related Products
Solving a problem in physics section 76 point 59 electr
Seller: Massimo86
Solving a problem in physics section 73 point 30 electr
Seller: Massimo86
Task 40849.
Seller: Юрий Физик
Task 20605.
Seller: Юрий Физик
Solving a problem in physics section 48 point 20 mechan
Seller: Massimo86
Solving a problem in physics section 38 paragraph 25 el
Seller: Massimo86
Task 31195
Seller: Юрий Физик
Prokofiev VL - the solution of the entire version 07 on
Seller: Михаил_Перович
More from this Seller
Dievsky V.A - Solution of problem D4 variant 15 task 2
For Education Students
Dievsky V.A. - Solution of problem K2 variant 2 (K2-02)
For Education Students
Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 4 (K2-04)
For Education Students
Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 3 (K2-03)
For Education Students
Solution of task 3.2.6 from the collection of Kepe OE
For Education Students
Solution of independent work 1 variant 3 Setkov VI
For Education Students