Solving a chemistry problem

📂 Coursework 👤 Derkach

Product Description

2 Calculate the volumetric rate of electroosmosis in the system Fe(OH)3 sol - side liquid through a porous membrane, if known. that the ζ-potential is 35 *10-3V, η = 1 *10 3 Pa*s, εH2O = 81, ε0 = 8.85*10-17 F/m, H = 2*102 V/m, I = 2*10 -2 A, æ = 2*10-2Sm*m-1

Additional Information

If you do not open the file - install the RAR archiver. Inside the archive you will find a solution in Word format.
Price: $1.37
Seller: Derkach
Category: Coursework
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

Related Products

30. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

21. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

50. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

75. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

120. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

124. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

138. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
88 RUB
Sold: 1

143. Solving a chemistry problem

Seller: Derkach
110 RUB
Sold: 1

More from this Seller