Task 31 Determine the pressure force
📂 For Education Students
👤 Pingvin78
Product Description
Task 31 Determine the pressure force on the rectangular gate plane. Water depth in the upper layer h1 = (z+0.1j)m, in the lower h2 = (1+0.1j)m, shutter depth b = 4m, height H = (3.3 + 0.1j) m. Find the initial submerged force T if the shutter thickness is 8cm, the specific gravity of the shutter material is 1.18 *104 N/m3 and the coefficient of friction of the gate on the grooves f = 0.5
Given
h1 = (z+0,1j) = (3+0,1*10) = 4m
h2 = (1+0.1j) = (1+0,1*10) = 2m
H = (3.3+0.1j) = (3,3+0,1*10) = 4,3 m
Given
h1 = (z+0,1j) = (3+0,1*10) = 4m
h2 = (1+0.1j) = (1+0,1*10) = 2m
H = (3.3+0.1j) = (3,3+0,1*10) = 4,3 m
Additional Information
The solution is made in the Word editor with a set of formulas. The task is performed as part of the control work on hydraulics. After payment, we guarantee to receive a file with this task. It is possible to perform according to your tasks.
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
Solution of the K3 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution K5 B1 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster
Solution of the D1 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K4 version 05 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K3 Option 11 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of task 4.3.14 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
Solution of task 4.2.13 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
C2 Option 11 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster