Solution to task 371 from Chertov's for extramural stud

📂 Physics 👤 Михаил_Перович

Product Description

371. During the time t = 20 s, with a uniformly increasing current strength from zero to a certain maximum, the amount of heat Q = 4 kJ was released in the conductor with resistance R = 5 Ohm. Determine the rate of rise of the current, if the resistance of the conductor R = 5 ohms.
Price: $0.13
Seller: Михаил_Перович
Category: Physics
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

Related Products

Task 40849.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 20605.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 31195

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Prokofiev VL - the solution of the entire version 07 on

Seller: Михаил_Перович
80 RUB
Sold: 1

More from this Seller

Dievsky V.A - Solution of problem D4 variant 15 task 2

For Education Students
60 RUB
Sold: 4

Dievsky V.A. - Solution of problem K2 variant 2 (K2-02)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 4 (K2-04)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 3 (K2-03)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Solution of task 3.2.6 from the collection of Kepe OE

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Solution of independent work 1 variant 3 Setkov VI

For Education Students
100 RUB
Sold: 2