Solution to task 363 from Chertov's for extramural stud

📂 Physics 👤 Михаил_Перович

Product Description

363. From the battery, e. etc. with. which ε = 600 V, it is required to transfer energy over a distance l = 1 km. Power consumption P = 5 kW. Find the minimum power loss in the network if the diameter of the copper lead wires is d = 0.5 cm.
Price: $0.13
Seller: Михаил_Перович
Category: Physics
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

1
Sales

Related Products

Task 40849.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 20605.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 31195

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Prokofiev VL - the solution of the entire version 07 on

Seller: Михаил_Перович
80 RUB
Sold: 1

More from this Seller

Dievsky V.A - Solution of problem D4 variant 15 task 2

For Education Students
60 RUB
Sold: 4

Dievsky V.A. - Solution of problem K2 variant 2 (K2-02)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 4 (K2-04)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Dievsky V.A. - Solution of task K2 variant 3 (K2-03)

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Solution of task 3.2.6 from the collection of Kepe OE

For Education Students
60 RUB
Sold: 3

Solution of independent work 1 variant 3 Setkov VI

For Education Students
100 RUB
Sold: 2