Solving a problem in physics section 72 point 46 electr

📂 Physics 👤 Massimo86

Product Description

46. An electron flies into a flat capacitor parallel to its plates with a velocity υ0 = 2.0 ∙ 107 m / s. The field strength in the capacitor is E = 2.5 ∙ 104 V / m, the capacitor length is l = 80 mm. Determine the value of υ and the direction of the velocity of the electron at the time of departure from the capacitor.

Additional Information

Detailed solution. Decorated in Microsoft Word 2003. (Target decided to use formula editor)
Price: $0.32
Seller: Massimo86
Category: Physics
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

No Reviews Yet

Be the first to leave a review for this product!

Related Products

Journey Beyond Time and Matter

Seller: Quantum Market
68 RUB
Sold: 1

Lag1989 problem number 12.48

Seller: Timur_ed
20 RUB
Sold: 1

Task 00154.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 60542.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

More from this Seller