Solving a problem in physics section 71 point 33 electr

📂 Physics 👤 Massimo86

Product Description

33. An electron flies into a flat air condenser parallel to its plates at a speed of υ = 6 ∙ 107 m / s. The distance between the plates is d = 1 cm, the potential difference is U = 600 V. Find the deviation of the electron caused by the capacitor field if its plate length is l = 5 cm.

Additional Information

Detailed solution. Decorated in Microsoft Word 2003. (Target decided to use formula editor)
Price: $0.32
Seller: Massimo86
Category: Physics
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

No Reviews Yet

Be the first to leave a review for this product!

Related Products

Journey Beyond Time and Matter

Seller: Quantum Market
68 RUB
Sold: 1

Lag1989 problem number 12.48

Seller: Timur_ed
20 RUB
Sold: 1

Task 00154.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

Task 60542.

Seller: Юрий Физик
91 RUB
Sold: 1

More from this Seller