Task 1 From a reservoir under excess pressure
📂 For Education Students
👤 Pingvin78
Product Description
Task 1 Water flows from a tank under excessive pressure p0 = 20 kPa into an open tank. Determine the water flow rate if H1 = 10 m, H2 = 2 m, pipe diameter d = 100 mm, sump diameter D = 200 mm. The resistance coefficient of the valve is ζ = 4, and the radius of rounding turns is R = 100 mm. Due to the insignificant length of the pipeline, the friction resistance should be neglected.
Additional Information
The solution is made in the Word editor with a set of formulas. The task is performed as part of the control work on hydraulics. After payment, we guarantee to receive a file with this task. It is possible to perform according to your tasks.
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
Solution of the K3 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution K5 B1 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster
Solution of the D1 Option 10 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K4 version 05 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the K3 Option 11 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of task 4.3.14 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
Solution of task 4.2.13 from the collection of Kepe OE
Seller: Михаил_Перович
C2 Option 11 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster